Перейти до основного вмісту

У черзі

   Боже, як згадаю набридливі черги за радянських часів у крамницях, поліклініках, лікарнях, на автобус­них і залізничних станціях, у кінотеатрах, то й досі мороз йде поза шкірою. Ті черги часто розтягалися для рядових людей на роки на одержання квартир, на прнд- бддня легкового автомобіля чи меблів, якоїсь цінної речі чи на виготовлення надгробного пам’ятника. Здаєть­ся, осе життя наших людей (від народження до самої смерті) було побудоване на чергах. Отже, бувше ра­дянське суспільство для простих, звичайних людей —то вічні повсякденні черги! 
   Чи не так? Це я звертаюся до своїх ровесників і до тих, хто жаліє за «райським» минулим. Пригадую, коли почаїв писати повість про давно минулі дитячі і юнаць­кі літа, то й задумався, а коли і чи взагалі вона буде надрукована за мого життя? Скіл:ьки років чи навіть десятиліть прийдеться чекати у черзі у якомусь видав­ництві чи журналі на цю невелику публікацію? 
   Адже не відкрию секрету колишнього видавництва «Веселка», де мою повість «Пастушки» всього на шість друкованих аркушів так і не надрукували, а невелику повість «Друзі» там же друкували аж 13 років! Ось що таке черги у бувшому соціалістичному суспільстві, у суспільстві, яке понад сімдесят років повзло черепаша­чими кроками до якогось казкового світлого майбуїтя. Але для кого? 
   Коли вже мова зайшла про колишні черги, то варто пригадати найпершу у моєму житті... 
   А було то взимку 1933-го! У хаті голодно і холодно. На єдиному дерев’яному ліжку лежали хворі матуся, братик і сестричка. Батько на роботі у колгоспі, стар­ший брат —у школі. Я пропустив навчання, бо мусив доглядати слабих. Сестричка ЛІдочка, яка лежала по­руч з матір’ю, спаленими губами просила: «Хлібця, ма­мо, хлібця хоцу!» Мати підсовувала їй засохлий кор­жик, що принесла сусідка, а мала все своєї: «Мамшо, дай хлібця-я-я!..» 
   Я не міг більше слухати оте «дай хлібця». Взявши у шафі гроші, швиденько одягнувся у куфайчнну. натяг­нув шапку на голову і, не кажучи мамі н! слова, вибіг надвір. Мороз обпік щоки. З подвір’я подався до Гон­чара (так називали у нас продовольчу крамницю, бо торгував там чоловік на прізвище Гончар, родом із су­сіднього села Січинець). 
   Ще здалеку побачив біля крамниці величезний натовп голодних людей. То означало: привезли з пекарні хліб. Я побіг якомога скоріше, щоб якось серед тої жи­вої маси і собі протовпитися до Гончарового прилавка. 
   Зростом тоді я був не по літах малим, і як миша почав пролазити між ногами високих дядьків. Так до­брався у самісінький центр цього живого безформного тіла, яке в народі називали чергою. 
   Люди штовхалися, тиснулися, кричали, лаялися, хто сильніший — просувався за допомогою гострих ліктів, топтали ногами тих, що у безсиллі падали на землю... 
   І коли котрийсь дядько своїм чоботищем наступив мені на ногу, то я від болю дико заверещав Почувши мої зойки, три молодих чоловіки утворили своїми тілами ніби криницю, в центрі якої я стояв і голосно плакав. Ті дядьки руками підштовхнули мене, наче м’яча, вверх до своїх голів і почали передавати з рук у руки, вигу­куючи: 
— Тримайте хлопця! Обережно! 
   Я ставав чобітками на голови, на плечі, на груди, але люди не ображалися, просували мене все ближче до прилавка з пахучими свіжими буханцями... 
   То був перший мій вихід у голодну чергу за святим хлібом. І не знав, що то був «добрий» початок у моєму житті. Черг з того далекого часу аж ніяк не зменшу­валось. 
   І ніколи не забуду тих могилівських земляків, що врятували у тій хлібній черзі моє і моїх рідних життя.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Їжачок

 Звідкись налетів грайливий вітерець, заплутався у побурілому каштановому листі, злегка доторкнувся до гілок — і тротуаром почали вибрикувати блискучі, ще вологі від шкаралупи каштани.   Їх тут же підхоплювали пішоходи, ніжно їм усміхалися, пестили руками і ховали до кишень, в сумки чи просто несли на розкритих долонях, милуючись карими красенями.   Неподалік на лавці сиділо двоє школяриків: набурмосений хлопчик з непокірною чорною чуприною, що з’їжилася над високим чолом, і білява дівчинка, очі якої висвічували погожим небом, а губи нагадували дві скибочки перестиглого кавуна. Поруч стояли портфелики з книжками. Вона, жестикулюючи тонкими руками, щось тихо доводила чорноокому.   Але той, заклавши пальці в кишені вилинялих синіх штанів, не помічав ні пішоходів, ні каштанів, які іноді падали коло самісіньких ніг, ні голубоокої.   Раптом дівчинка побігла за каштаном, що покотився на край тротуару. Він ще не вилупився із своєї темно-зеленої домівки, вкритої густими гострим

Ластів'ята

  Наш будиночок майже біля самого моря. У кімнаті повно сонця і солонуватого повітря. Коли море спокійне, ми чуємо, як у воду пірнають чайки. А коли воно розіграється, то спінені хвилі набігають аж на наш поріг.   Двадцять днів тому, коли ми влаштувалися в цій невеликій дерев’яній хатці, то дуже здивувалися, що над дверима ластівки звили собі гніздечко. Середнього зросту чоловікові до нього можна було й рукою дотягнутись.   Не знаю чому, але це гніздо не було побудоване за всіма правилами ластів’ячої архітектури. Пташки не примурували гніздечко наглухо до стелі, як це робить більшість їх родичів, а залишили свою хату без даху. Тому четверо ластів’ят весь час висували пухнасті голівки з гнізда. Здавалося, що вони тягнуться до безмежного моря.   Ми не раз спостерігали, як працьовиті батьки годували своїх ненажерливих дітей. Ще й не було видно матері, а великі жовті ротики розкривалися їй назустріч. Ластівки давали їсти малятам по черзі: спочатку крайньому, політають, політають і