Перейти до основного вмісту

Мій перший костюм

То було десь наприкінці квітня 1941 року. Пам’я­таю, був це досвітній ранок, тому я лежав на твердій лаві горілиць і свою десятикласницьку думу думав. Аж чую материне коло плити, де батько завжди поспіхом снідав:
—Каноре, де ж взяти грошей на костюм Миколі? Хлопець же, парубок.
—Хіба я знаю? Чи скоріше податки сплатити, чи на облігації дати? І в мене щодня голова сохне, — тихо гудів сорокавосьмирічний чоловік з посрібленими вусами і головою, снідаючи смаженою яєчнею.—Ма­буть, прийдеться щось з дерева продати євреям.
— Хлопець десятий кінчає, в чому на випуск піде? У тому вилиняному кортовому, який праний-перепраний? — журилася мати.
Батько підвівся із стільця, зачерпнув мідною квар­тою води з великого емальованого бака і запив сніда­нок. Ніяких чаїв уранці не визнавав. Мовчки кивнув матері «До побачення» і вийшов у сірий ранок.
А через кілька днів, у неділю, батько привів двох бородатих старих євреїв у другий садок (так у нас на­зивали невеликий садочок за Батіжком, що розділяв садибу навпіл), де я саме пас корову. Вони підійшли до високої крислатої папіровки
, яка годувала не одне по­коління господарів саду смачними пахучими плодами. Яблуня так рясно зацвіла, що не видно було гілок. Батько одвернувся і чужим голосом промовив:
— Скільки дасте за цю деревину?
Чоловіки ходили навколо яблуні, міряли товстий стовбур, для чогось гладили порепану кору, байдуже дивилися на рясний біло-рожевнй пахучий цвіт, яким буквально облипли всі гілки, і один сказав:
— П’ятсот, не більше.
— А костюм шерстяний на мене скільки коштувати­ме? — запитав батько.
— За шерстяний костюм вашого розміру треба дати не менше сімсот карбованців, — сказав другий чоловік.
— Якщо дасте сімсот п’ятдесят, то яблуня ваша! — відрубав тато.
— Хто вам такі гроші дасть за це старе і порохняве дерево?! — одночасно зойкнули євреї. — ще й різати треба, і возити.
— Різати будете своїми силами, бо моя рука не підніметься на цю деревину,— сумно промовив батько.—А перевезти дрова допоможу, без грошей. То як?
— Може, спустите хоч сотню? — почав просити худенький.
— Не спущу й карбованця, добрі люди, бо й так дешево віддаю вам кількасотрічну яблуню. З неї вам дров на всю зиму вистачить.
— Воно ж сире, мокре...
— А я вам на вагу не продаю.
— Коли воно висохне...
— Літо лише починається. То як? Берете?
Чоловіки погомоніли між собою по-єврейськи, І худий витягнув гроші:
— Хай буде по-вашому. Ось завдаток. Триста карбованців.
Того дня і вечора ми, діти, просили батьків не продавати яблуню, не різати її, живу, на дрова. Я відмовлявся від костюма, обіцяв заробити гроші у колгоспі. Та батьки настояли на своєму...
Наступного дня, коли я прийшов із школи, наша розквітла папіровка лежала боком на зеленій траві, бо її не зрізали, а... викорчували з корінням.
Я стояв і плакав, а бджоли товклися ще по живнк біло-рожевих квітках.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Їжачок

 Звідкись налетів грайливий вітерець, заплутався у побурілому каштановому листі, злегка доторкнувся до гілок — і тротуаром почали вибрикувати блискучі, ще вологі від шкаралупи каштани.   Їх тут же підхоплювали пішоходи, ніжно їм усміхалися, пестили руками і ховали до кишень, в сумки чи просто несли на розкритих долонях, милуючись карими красенями.   Неподалік на лавці сиділо двоє школяриків: набурмосений хлопчик з непокірною чорною чуприною, що з’їжилася над високим чолом, і білява дівчинка, очі якої висвічували погожим небом, а губи нагадували дві скибочки перестиглого кавуна. Поруч стояли портфелики з книжками. Вона, жестикулюючи тонкими руками, щось тихо доводила чорноокому.   Але той, заклавши пальці в кишені вилинялих синіх штанів, не помічав ні пішоходів, ні каштанів, які іноді падали коло самісіньких ніг, ні голубоокої.   Раптом дівчинка побігла за каштаном, що покотився на край тротуару. Він ще не вилупився із своєї темно-зеленої домівки, вкритої густими гострим

Ластів'ята

  Наш будиночок майже біля самого моря. У кімнаті повно сонця і солонуватого повітря. Коли море спокійне, ми чуємо, як у воду пірнають чайки. А коли воно розіграється, то спінені хвилі набігають аж на наш поріг.   Двадцять днів тому, коли ми влаштувалися в цій невеликій дерев’яній хатці, то дуже здивувалися, що над дверима ластівки звили собі гніздечко. Середнього зросту чоловікові до нього можна було й рукою дотягнутись.   Не знаю чому, але це гніздо не було побудоване за всіма правилами ластів’ячої архітектури. Пташки не примурували гніздечко наглухо до стелі, як це робить більшість їх родичів, а залишили свою хату без даху. Тому четверо ластів’ят весь час висували пухнасті голівки з гнізда. Здавалося, що вони тягнуться до безмежного моря.   Ми не раз спостерігали, як працьовиті батьки годували своїх ненажерливих дітей. Ще й не було видно матері, а великі жовті ротики розкривалися їй назустріч. Ластівки давали їсти малятам по черзі: спочатку крайньому, політають, політають і